W dniach od 24 do 29 marca 2025 roku miałam przyjemność uczestniczyć w wyjeździe studyjnym pt. „System edukacji tureckiej na przykładzie Stambułu”. Wybór nieprzypadkowy, największe i najludniejsze miasto w Turcji - centrum kulturalne, handlowe i finansowe, jedyna taka metropolia, która leży na dwóch kontynentach.
Turecki system edukacji składa się z trzech poziomów: przedszkolnego, podstawowego oraz ogólnokształcącego. Tureckie dzieci rozpoczynają szkołę w wieku 6 lat, zazwyczaj jest to ich pierwsza palcówka edukacyjna. Edukacja podstawowa trwa 8 lat. Jest obowiązkowa dla wszystkich, a nieposłanie dziecka do szkoły grozi karami pieniężnymi, a nawet jego odebraniem rodzinie i umieszczeniem w szkole z internatem sponsorowanym przez państwo. W Stambule funkcjonują szkoły podstawowe i prywatne. Podczas pobytu odwiedziłam trzy placówki dydaktyczne: przedszkole Raife Cebeci, prowadzone metodą Montessori, ośrodek dla osób niepełnosprawnych Ozel Birlikcan Rehabbilitasyon Merkezi oraz międzynarodową szkołę Istanbul International School. Z największą radością zwiedziłam bibliotekę Ahmeda Kutuphanesi.
Wśród wielu historycznie naznaczonych szlaków, którymi miałam okazję się przechadzać znalazły się: Haga Sophia Kościół Mądrości Bożej, Meczet Sultanahmet, Pałac Topkapi, Bazar Egipski, Wieża Galata - znalazł się i taki, który doprowadził do Muzeum Adama Mickiewicza.
Pobyt w Stambule to niezwykła przygoda, poznanie innego szkolnictwa niż polskie. Miasto wielu barw, smaków, tętniące życiem daje dużo możliwości, otwiera drzwi do innego świata.
Wyjazd został przygotowany i zrealizowany przez Unię Europejskich Federalistów - Polska przy współpracy z Uniwersity of Stambul.
Marta Ostrowska - Gdak - nauczyciel bibliotekarz