Uroczyste otwarcie Pracowni Klimatycznej
Przygotowania do nowego roku szkolnego- tworzenie Pracowni Klimatycznej
Zajęcia ekologiczne
- Bioróżnorodność
We wrześniu, grupa uczniów z klasy VIa badała bioróżnorodność roślin w najbliższej okolicy szkoły. Trudno było nie zauważyć negatywnego wpływu suszy na wygląd szczególnie liści drzew. Stąd wzięło się pytanie o wpływ klimatu i jego zmian na zróżnicowane gatunków.
Czy mamy na to jakiś wpływ? Tak- emitujemy za dużo CO2 do atmosfery.
- Topnienie lodu
W ramach edukacji klimatycznej klasa 7 badała, jak topnienie lodu wpływa na poziom wód na Ziemi. Słowami kluczowymi zajęć było topnienie, lód lądowy, lód morski, poziom wody wszechoceanu i globalne ocieplenie. Zastanawialiśmy się nad przyczyną globalnych zmian klimatu i ocenialiśmy rozwiązania podejmowane w skali światowej i regionalnej dla zapobieżenia temu zjawisku. Przy okazji powtórzyliśmy nazwy kontynentów i oceanów i wskazywaliśmy je na globusie oraz mapie świata.
Warsztaty w kl.1a w ramach zajęć ekologicznych
Ekologia na co dzień
Z odpadów można zrobić wiele ciekawych rzeczy, np. zabawki. To bardzo dobry pomysł na naukę i rozwijanie kreatywności dziecka. Oczywiście istnieją już zabawki z recyklingu, ale sam proces powstawania zabawki jest nieoceniony, zwłaszcza gdy razem z dziećmi uczestniczą w nim rodzice.
Takie doświadczenia można było zdobyć na lekcji w klasie I A. Wychowawczyni, pani Aneta Skrzypiec, wraz z grupką rodziców zapewniła wsparcie swoim uczniom w tworzeniu ciekawej zabawki. Prace z narzędziami wykonali dorośli, pozostałe czynności pierwszaki. Efektem pracy są cudaczki – ekologiczne, własnoręcznie wykonane zabawki.
Pierwszoklasiści spisali się na medal!
6
Zajęcia ekologiczne
W pracowni klimatycznej edukatorzy z klasy szóstej przekazują wiedzę swoim rówieśnikom.
Poruszają ważne tematy związane z globalnym ociepleniem klimatu, przyczynami suszy. Uświadamiają kolegom czym jest pustynnienie, retencja i ślad wodny.
"Moja mała czysta ojczyzna"
W Pracowni Klimatycznej powstały komiksy "Tu jest moja mała czysta ojczyzna".
Uczniowie kl.VII- Łukasz Kosakowski, Lena Pskowska, Julia Hołownia i Patrycja Życzkowska w ten sposób popularyzują wiedzę na temat jakości powietrza w naszym otoczeniu oraz zjawiska wpływu zanieczyszczeń na całą przyrodę. W swoich pracach siódmoklasiści zachęcają do stosowania OZE w celu ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.
"Klimat się zmienia- zmień sposób myślenia!"
W Pacowni Klimatycznej tworzymy gry planszowe o klimacie.
1
Tworzenie własnych barometrów
Uczniowie klasy VIIa własnoręcznie wykonali barometry.