• Obchody Święta Niepodległości

• 10.11.2022
        • 10 listopada 2022r. odbył sie w naszej szkole bardzo uroczysty apel.

Po wprowadzeniu sztandaru cała społeczność SP3 Olecko odśpiewała Hymn Polski- to była bardzo podniosła chwila.

Uczniowie zaprezentowali piękną inscenizację słowno- muzyczną. Sprowokowali refleksję nas poczuciem wolności, patriotyzmu i jedności.

Apel został przygotowany przez p.Annę Smokowską i p. Izabelę Sobolewską.

Po przedstawieniu zaprezentowali się uczniowie, którzy brali udział w przeglądzie Pieśni Patriotycznej. Byli to: Julia Milewska, Hanna Cimochowska, Kamil Smokowski, Julia Jackiewicz, Lidia Gorzelańczyk, Anastazja Rybczyńska oraz Lena Drągowska.

• Mamy to!

• 02.11.2022
        • Fundacja SocLab oraz Stowarzyszenie Rozwoju Produktu Lokalnego „Wiatraki Mazur” rozpoczynają realizację projektu pod tytułem “Szkolny budżet partycypacyjny – czas na młodych”.

Celem jest realizacja pomysłów zgłoszonych przez młodzież w 16 szkołach podstawowych (w tym naszej!!!! :) ) i ponadpodstawowych z województw: podlaskiego i warmińsko-mazurskiego.

Na czym polega szkolny budżet partycypacyjny?

Uczniowie i cała społeczność szkolna decydują o przeznaczeniu określonej sumy pieniędzy na potrzebne według nich działania. Mogą na przykład zakupić potrzebny sprzęt czy wyposażenie. Każdy uczeń może zgłosić swój pomysł. O tym, który pomysł będzie zrealizowany, również decyduje społeczność szkolna – odbywa się to zwykle w formule głosowania.

Za nami pierwsze warsztaty, dzięki którym koordynatorki Budżetu- uczennice klas VII dowiedziały się, jak stworzyć kampanię, napisać regulamin. Pozałyśmy wspaniałe grupy z 8 szkół naszego województwa.

W warsztatach szkoleniowych uczestniczyła p. Karolina Masłowska, która jest opiekunem akcji.

• Placówka bierze udział w programie „Podpaski w szkole dla każdej dziewczyny” prowadzonym przez Kulczyk Foundation i firmę Rossmann.

• 02.11.2022

Opis projektu

„Podpaski w szkole dla każdej dziewczyny” jest programem Kulczyk Foundation i marki Rossmann.

Według badań przeprowadzonych w 2020 roku przez firmę badawczą
          Difference, na zlecenie Kulczyk Foundation, co piąta uczennica opuszcza lekcje ze względu na brak odpowiednich środków higienicznych podczas menstruacji.

W roku szkolnym 2021/2022 programem „Podpaski w szkole dla każdej dziewczyny” zostało objętych 96 szkół podstawowych i ponadpodstawowych z całej Polski.

Zapewniono w nich roczny zapas podpasek dla uczennic. Dodatkowo w każdej szkole biorącej udział w programie funkcjonował „Wolontariat Kulczyk Foundation”, dzięki któremu uczennice promowały wiedzę o menstruacji.

Dążyły tym samym do tego, by odtabuizować temat wśród
          swoich koleżanek i kolegów. Nauczyciele z kolei otrzymali specjalnie opracowane materiały edukacyjne dotyczące dojrzewania i menstruacji, które omawiali z uczennicami i uczniami podczas lekcji czy godzin wychowawczych.

W roku szkolnym 2022/2023 realizowana jest II edycja programu. Tym razem uczestniczą w nim 224 szkoły z całej Polski, do których łącznie trafiło ponad 1,6 miliona podpasek. Podobnie, jak w trakcie I edycji, uczennice i uczniowie angażują się w wolontariat, szerząc świadomość o tematach związanych z menstruacją. Robią to pod nadzorem pedagogów wybranych do koordynowania programu w poszczególnych placówkach. Z kolei materiały edukacyjne o dojrzewaniu i miesiączce zostały wzbogacone o nowe treści, które będą poruszane na lekcjach i godzinach wychowawczych we wszystkich szkołach objętych programem.